ŠÍPSKÁ FATRA / květen 2018
2.den sobota 12.5.2018 - Na vlak do Lubochni a z Krpeľan do koliby Prislop ve Velké Fatře aneb Neporučíš větru, dešti.
Rozepni stan, promni si oči. Podivíš se, co se kolem tebe děje. Ráno se pod Rozsutcem válí hustá mlha, bublá, v údolí to vře jako v kotli. Nervózní přidušená oblaka postupně nabydou na objemu, začnou se jako prapodivné zvíře zakusovat do lesa na kraji louky, která ti byla na noc domovem. Prostoupí trávou a připlíží se až pod kaštan. Vnikla by ti klidně vchodem do stanu, ale ten už máš přece dávno sbalený. Tou dobou spokojeně snídáš na horní lavici. Nebe se na chvíli zatáhne, okolí hor pohltí bílá tma. Zažiješ tak další neskutečný oxymóron hor. Nebude trvat dlouho a bílý vetřelec se vysílí, cáry mlhy ustoupí zpět do lesa, poté až dolů do údolí řeky Oravy pod vrcholky stromů. Opět se před tebou vypíná zelený fatranský hřeben. Počasí bude ten den nestálé s poledními srážkami, svůj plán budeš muset podle aktuálního vývoje poupravit. Dotoč lahve vodou vrchovatě, uprav osadu do stavu v době tvého příchodu. Nikdo by neměl poznat, že jsi tu nějaký čas pobyl.
Ranní mlha
Malá Fatra se postupně ztrácí z dohledu.
Až sejdeš loukou za osadu, naskytne se ti pohled na dřevěnice pod skalami. Netušil jsi, že se skalnatý Šíp takto nad údolím vypíná. Jeho dominantu si později důkladně připomeneš pohledem z Velké Fatry. Než sejdeš až úplně dolů k nádraží, projdeš si ještě něco stezek. Jedna z nich je vyznačena jako cyklostezka a můžeš zde potkat jezdce ve stoupání. Ustup mu na kraj cesty a vlídně pozdrav. Lesu patříte stejnou měrou. Sestupuj pozorně příkrou cestou dolů, kde se v posledním žlabu les rozestoupí. Na tomto místě poznáš, že jsi už nějaký výškový metr naklesal. Až podél trati dojdeš do Stankovan k nádraží, od hospodské vyslechni zvěsti o vrtochách místních mužů, jejich zálibě popíjet a žít ze sociálních dávek. Pokud na tebe bude od trati volat někdo o pomoc, nejdříve zkontroluj, zda v jeho blízkosti nestojí rozpitá lahev. Pak neradno nešťastníkovi pomáhat na nohy, které ho beztak už neudrží. V Lubochni přečkej půlhodinový déšť, to se jen hory musí trošku svlažit. Na druhém břehu Váhu pečeň poobědvej a poté nastup do vlaku na cestu zpět přes Stankovany až do Krpeľan. Když budeš paní průvodčí sympatický, nechá tě v traťovém oblouku podél paty Kopy cestovat bez zaplacení.
Šípská osada
Louka s obydlím.
Cestou z Krpeľan k horám přejdeš dva vodní toky. Nejdříve uměle vytvořený Krpelianský kanál. Tady jsi v otevřené nížině a rozhled máš široký. Poté, již u Nolčova, přejdeš rozbitou lávkou majestátní Váh. Ve vesnici se může stát, že budeš míjet vracející se turisty z Kľaku. Vyvážejí je sem autobusem blíže ke kopci na jednodenní túru. Když si u posledních stavení budou starousedlíci ťukat na čelo, že v tuto odpolední hodinu vyrážíš ke Kľaku, nech jejich podivení bez povšimnutí. Kde chceš přespat raději nezmiňuj. Plánované nocoviště si ponechej pro sebe. Nestojíš přece o přeplněnou kolibu. Velkou dolinou vystoupej podél potoka Ráztoky strojovou chůzí. Cesta se povine ve stínu lesa pozvolna a přímo, v samotném konci už v serpentinovém opojení. Ke konci za každou zákrutou ucítíš očekávané stavení. Záhy se už dočkáš otevřené svažité louky s útulnou Príslop na vyvýšeném valu.
Koliba Príslop
Se vším, co ke strávení noci potřebuješ. Zdroj vody, spaní a dokonce i latrína.
Prázdná bouda tě jednoduše nadchne. Sběrači lučního kvítí už odjeli a po prozkoumání objektu konstatuješ, že není nutno spát na půdě s prohryzanými matracemi. Uvelebíš se dole na zavěšených lehátkách hned u vstupních dveří. V klidném tempu vynes ven z útrob těžký dřevěný stůl společně se židlemi. Rozvěs si upocené věci po lavicích okolo, dokud sem paprsky dosáhne podvečerní slunce. Dotoč si z pomalu tekoucího pramene vodu na vaření a zítřejší pochod. Velké množství jí již beztak potřebovat nebudeš. Když ti po večeři dojde během ohřevu plyn v bombě, je to jen proto, aby sis příště více vážil teplé stravy. Každá věc, co s sebou neseš, musí mít svůj smysl. I setkání v horách se děje za určitým účelem. Pod korytem s vodou najdeš lezoucího mloka, co se vydal na večerní lov. Až zalezeš do měkké postele a vyruší tě v noci příchozí opozdilci, pochop jejich vyčerpání. Místo v podkroví budou mít volné, moc rámusu nenadrobí a při poslouchání praskotu ohně se koneckonců hezky usíná.
Podvečer u koliby
Udržovaná základna pro vstup do Velké Fatry.
Z osady Podšíp do Stankovan
zobraziť na mape
Z Krpeľan do koliby Príslop
zobraziť na mape
Expanze mlhy
Proměny v horském prostředí je nejlepší pozorovat od brzkého rána. Protože budeš často omezen dlouhým nástupem k vyšším horským partiím, nejlepší bude na určeném místě rovnou nocovat.
Až ráno vstaneš a začneš si připravovat snídani, původně jasný výhled do kraje bude narušovat blížící se mlha. Na lavici se budeš hřát čerstvě uvařeným čajem, z údolí se k tobě větrem požene nečekaná mlžná stěna. Těžko odhadneš, kam až vystoupá. Rozsutec a Stoh zanedlouho neuvidíš, postupně se ti ztratí z dohledu i okraj lesa spodní louky.
Vše se semkne k sobě, prostředí se změní k nepoznání. Kaštan pod tebou zmatní, obrysy chalup se rozmažou. Čmeláci ještě nestačili přilétnout, ptáci ale utichli. Těžko poznáš amplitudu mlhového excesu, prostě jen seď a pozoruj. Tento kanál nemůžeš přepnout, nikdo ti nemůže odhalit zápletku, jak vše skončí. Nastane slunečný den a nebo začne pršet?
Mlha nakonec ustoupí do údolí Oravy pod horami Malé Fatry, čeká tě převážně slunečný den. Napij se vody, ráno jsi jí u studánky obřadně načepoval. Na cestu sis původně s sebou zabalil v Německu zakoupenou vulkanickou vodu původem z Francie, nyní do stejné lahve stoč pravou Šípskou pramenitou vodu, ledově vychlazenou na přesun do Velké Fatry. Sice není perlivá, ale je to voda živá, cestou po kopci zmoudřelá. A nic tě nestojí.